2005/794
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Opsats med to lysholdere af lertøj modelleret i form af kvindeskikkelse med blomster. Dekoreret med blå og rosa glasur på lysegrå base. Sign. monogram 76, Danmark, V.14. H. 32,7. B. max. 35. Lysholderes indv. diam. 2,5.
Brugsslitage - indvendigt med omfattende kalkaflejringer. Figurens næse og en blomst med afslag.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag