2005/​794

Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)

Opsats med to lysholdere af lertøj modelleret i form af kvindeskikkelse med blomster. Dekoreret med blå og rosa glasur på lysegrå base. Sign. monogram 76, Danmark, V.14. H. 32,7. B. max. 35. Lysholderes indv. diam. 2,5.

Brugsslitage - indvendigt med omfattende kalkaflejringer. Figurens næse og en blomst med afslag.

Moderne kunst og design, 28. januar 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.300 DKK

1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK