2143/​514

Ubekendt design

Væglampe af messing med fem blus. Skærme af sortlakeret metal, indvendig hvidlakeret. Udført ca. 1950'erne. H. 156.

Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Nogle skærme med mindre skævheder. Monteringskasse med revner.

Moderne kunst og design, 26. oktober 2021

Vur­dering

8.000–12.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.000 DKK