2143/514
Ubekendt design
Væglampe af messing med fem blus. Skærme af sortlakeret metal, indvendig hvidlakeret. Udført ca. 1950'erne. H. 156.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Nogle skærme med mindre skævheder. Monteringskasse med revner.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag