2013/​764

Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)

Tre bådformede skåle af stentøj dekoreret med grønlig, brunlig og blågrå glasur. Sign. GN. Udført og mærket hos Rörstrand, Sverige. H. 4,5–8. L. 10,5–16. (3)

De to store skåle er 2. sortering. Enkelte overfladeridser.

Moderne kunst og design, 24. marts 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK