2013/764
Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
Tre bådformede skåle af stentøj dekoreret med grønlig, brunlig og blågrå glasur. Sign. GN. Udført og mærket hos Rörstrand, Sverige. H. 4,5–8. L. 10,5–16. (3)
De to store skåle er 2. sortering. Enkelte overfladeridser.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
Vurdering
Hammerslag