1822/​513

Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)

Serveringsbakke med ramme af mahogni. Plade af fineret ask og rodtræ med intarsia i form af påskeliljer. Sign. Gallé og med indlagt inskription “1884 1 April 1909”. L. 51,4. B. 33.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Dele af intarsia har rejst sig en smule. Mahognisider/ramme en smule løs i samlinger.

Moderne kunst og design, 29. maj 2018

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag