2442/525
Dansk snedkermester
Et par lænestole med runde ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med dybthæftet, mønstret uld. Udgået fra Georg Kofoed, 1940'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med brændemærke. Pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud