2434/132
Tre kinesiske snusflasker af hhv. glas med hinterglass-maleri, porcelæn og nefrit. Ca. 1900. H. 7–9. (3)
Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. august 2024
Vurdering
Hammerslag
25 bud