Fransk kartelur af bronze, støbt med vase, kvindebuster, blomster og bladværk, urskive med romertal på hvidemaljerede plaketter, kant graveret med sekund i form af arabertal, midterfelt graveret med ornamentik, nederst med spejlglas. Sign. Gribelin, Paris. Louis XVI form. 18.-19. årh. H. 102. B. 48.
Urværk og kasse ikke samhørende. Glas løst pga. manglende holder. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020