Søren Berg (f. 1897, d. 1978)
Stor lågkrukke af porcelæn, dekoreret med blå krystalglasur med elementer af lilla og lys blågrå. Sign. 29–12-1925. Kgl. P. Forsynet med fodrand, munding samt låg af patineret og delvist forgyldt bronze. Unik. H. 42.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 24. september 2020