922/​336

Louis Marcussen (Ovartaci) (f. Ebeltoft 1894, d. Århus 1985)

“Lilly” og “Doris”, recto et verso og “Ramses II”. Én sign. Gouache på ugrunderet lærred. 168×30,5 og 180×30,5. (2)

Proveniens: Erhvervet direkte af kunstneren af tidligere plejer for 500 kr. og to poser lakridskonfekt.

Kunstneren Ovartaci (født Louis Marcussen) har de seneste år opnået en ny og større plads i den danske kunsthistorie med blandt andet særudstillingen ”Ovartaci and the art of madness” på Kunsthal Charlottenborg i 2018, og med sin deltagelse på Venedigbiennalen i 2022. Kunstneren når dog også en vis anerkendelse i sin levetid og deltager i 1979 i udstillingen “Outsider” på Louisiana. I sin samtid var kunstnerne Asger Jorn og Jean Dubuffet i mange år betaget af Ovartacis kunst og virke. Dubuffet så ligeledes Ovartacis kunst som et godt eksempel på hans begreb ”Art Brut”- der betegnede den rå ’outsider’-kunst skabt af folk udenfor kunstverdens konventioner.

Gennem sit liv kæmper Ovartaci med psykisk sygdom, og er over en årrække på 56 år indlagt på psykiatriske anstalter. Det er derfor svært at skille den psykiske lidelse, og de dertilhørende hallucinationer, fra Ovartacis person og kunst. Hans psyke bliver billedligt udfoldet i kunsten og dykker man ned i kunstnerens virke, bliver det næsten som en rejse ind i kunstnerens tanker og fantasiuniverser. Ovartacis streg og motivkreds er særegen og konsistent, og de er ofte de samme figurer og væsner der går igen. Netop figurerne i disse to værker, er da også særligt typiske for Ovartacis hånd og er gennemgående i flere af kunstnerens værker.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?