2417/​41

Peter Green (f. Liverpool 1706, d. Åbenrå 1795)

Sønderjysk Louis XVI standur i kasse af egetræ, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørneornamentik, bemalet månefase, værk med minut og datoviser. Sign. Peter Green, Apenrade. 18. årh.s slutning. H. 226. B. 61. D. 40.

Blandt de bedst kendte af de nordslesvigske urmagere er Green fra Åbenrå eller “Apenrade”, som det skrives på urene. Slægten går tilbage til den engelske urmager, Peter Green, der omkring 1745 indvandrede med hustru og børn fra Liverpool til Åbenrå, og virkede der til sin død. Han havde to sønner, William og Jonathan, der også blev urmagere i Åbenrå, og endelig havde William en søn Jakob, der fortsatte urmageriet til sin død i 1847. Det vil sige Green-urene spænder over et tidsrum på mere end hundrede år; men det er kun urene fra de første 50–60 år, der er af høj standard. Et fint eksempel herpå er dette Jonathan Green standur. Se D. Yde Andersen: Bornholmere og andre gamle ure.

Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Ridser og mærker. Brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Værket fremstår visuelt pænt og i orden.

Ure ▸ Standure

Vur­dering

8.000–12.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK