1749/2021
Herrearmbåndsur af stål og guld. Model Oyster Perpetual Date, ref. 1505. Chronometer certificeret værk med automatisk optræk og dato. Sølvgrå skive med guldfarvede visere og timemarkører. Lænke af stål og guld med foldespænde. Omkreds 16 cm. Urets diameter 34 mm. 1977.
Original æske, købskvittering dateret 28/7–1977 samt tre ekstra led medfølger.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med minimal alders- og brugsslitage.
Armbåndsure, 6. december 2017
Vurdering
Hammerslag