1948/171
Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende Napoloen, skive af hvid emalje. Paris, 19. årh.s begyndelse. H. 40. B. 31. D. 15.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul. Optræksnøgle. Små revner på urskive.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag