906/​53

Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)

Købt af Nasjonalmuseet i marts 2022.

En siddende ung kvinde, der hviler hovedet i hånden. Sign. B. Vegman. Olie på lærred. 68×58.

Endnu engang har vi den glæde at kunne udbyde et meget interessant værk af Bertha Wegmann, hvor hun både arbejder på et rent umiddelbart genkendeligt og følelsemæssigt niveau og samtidig på et højt kunstnerisk abstraktionsniveau med flere lag af rum og flader og kontraster mellem minutiøse detaljerede penselstrøg og løse ditto, mellem lys og mørke, og varme og kolde farver.

Det er et maleri, der helt tydeligt viser hvor meget Wegmann har været inspireret af den franske kunstskole i slutningen af 1800-tallet, som hun havde lært indgående at kende under sine mange studieture til Paris i 1880’erne, hvor hun også i flere omgange udstillede på Salonen. I Paris signerede Wegmann sine malerier med det lidt mere fransk-klingende navn Vegmann, som også dette maleri er signeret, og det må således med stor sandsynlighed være malt i Paris.

En ung kvinde sidder frontalt foroverbøjet med hovedet i hånden. Toppen af hovedet vender direkte ud mod beskueren, ansigtet er nedadvendt og ses i kraftig forkortning. Vi kan ikke se hendes øjne eller hendes blik - kun et øjenbryn og et smukt rundet øjenlåg. Det andet øje er skjult bag hånden. Hendes kind blusser rødt. Er hun træt, eftertænksom, eller sørgende? Vi ved det ikke, men hun kommer så tæt og direkte ud imod os, så vi umiddelbart påvirkes af hende og den melankolske stemning. Den unge kvinde sidder foran en væg, hvorpå der i øverste højre hjørne hænger et landskabsmaleri i en kraftig guldramme, der matcher hendes gyldne hårbånd. Maleriet i maleriet er malet med løse penselstrøg i mørke brunlige farver - et det en sø, hvor lange slanke træstammer spejler sig i vandet? Under maleriet i nederste højre hjørne hænger et andet landskab - uden ramme. Man kan se det lyse umalede lærred fastgjort med søm langs venstre kant af det uindrammede maleri. En lille stykke klar blå himmel ses langs øverste kant . Bag kvinden i øverste venstre hjørne ses en firkantet flade malt med meget løse penselstrøg i lysende grønne nuancer. Er det endnu et landskabsmaleri i maleriet - eller er det et vindue ud mod et landskab? Der er svært at afgøre med sikkerhed, da rammen i modsætning til de to øvrige malerier i maleriet ikke er klart defineret men tvetydig.

Det er et meget gådefuldt og yderst interessant maleri, som præsenterer nye spændende aspekter af Wegmanns mangefacetterede kunstneriske talent.

Bertha Wegmann er lige nu aktuel med udstillingen “Bertha Wegmann. At male på mange sprog” på Den Hirschsprungske Samling.

Ældre malerier og tegninger, 1. marts 2022

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

900.000 DKK