Otto Bache (f. Roskilde 1839, d. København 1927)
“Hestene rides hjem. Fredensborg”. Sign. Otto Bache. Olie på lærred. 55×89.
Udstillet: Foreningen for National Kunst, 1964 nr. 71. Ifølge vedlagte lånebevis herfra er maleret dateret til ca. 1895–1896.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer samt enkelt afskalning. Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 19. marts 2018