Olaf Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1896, d. 1969)
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Stor thekande af lertøj, delvist dekoreret med bambusgrene og bladværk i turkisgrønt og mørkebrunt. Buet hank af bambus. Usign. Unik. H. inkl. hank 20. Thekande af stentøj dekoreret med okkerbrun glasur. Sign. monogram EW for Eva Wilhjelm. Unika. H. 18. Rundt fad af stentøj dekoreret med blå glasur. Sign. E.St.N., 66 00, Saxbo Denmark. H. 2,8. Diam. 15. Rund ring-formet stentøjsbordstage til små lys. Dekoreret med blå glasur. Udført og stemplet hos Saxbo. H. 2,7. Diam. 19,8. Tyllers indv. diam. 1,5. (4)
Proveniens: Hidrører fra Eva Stæhr-Nielsen og Olaf Stæhr-Nielsens egen samling.
Inden Eva Stæhr-Nielsen i 1935 giftede sig med Olaf Stæhr-Nielsen, var hendes fulde navn Eva Wilhjelm.
Lille thekande med mindre afslag på hældetud. Hanken på den store thekande med brud ved bagerste fastgørelsespunkt. Rund bordstage med brændngsrevne og mindre afslibning i glasur.
Moderne kunst og design, 20. januar 2015