Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
To litografier, 1945, trykt på gråt karton i 350 ekspl. Udført på omslag til mappe med litografier af Heerup og digte af Sarvig til fejring af årsskiftet 1945. Ét sign. Heerup. Trykt og udgivet af I. Chr. Sørensen. Motivmål hhv. 39,5×26 og 35,5×18. Bladmål 46,7×33. Kolofon med litografiernes nummer 128/350 medfølger. Uindrammede. (2)
Litteratur: Moestrup: Det Grafiske Værk nr 16 og 21.
Lette håndteringsmærker, ingen skader.
Kunst, antikviteter & design, 4. marts 2021