2031/​350

Anton Thorenfeld (f. Svendborg 1839, d. København 1907)

Landskab med lyngklædte bakker i bygevejr, antagelig Dollerup Bakker. Sign. A. Thorenfeld 89. Olie på lærred. 31×44.

Udstillingsetiket på blændrammen. Antagelig Charlottenborg 1890, nr. 440 med beskirvelsen “Bygevejr over Dollerup bakker i Nærheden af Hald”.

Behov for rensning. Mindre krakeleringer. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK