Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 25”. Lænestol med stel af patineret eg. Sæde og ryg udspændt med papirgarnsflet. Formgivet 1950. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn.
Model præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 10, oktober 1950 på annoncesider. Litteratur: Carl Hansen & Søn/Salesco, katalog 1964. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 111.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020