2204/752
Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)
Rund krukke af lertøj modelleret med fire andehoveder i relief. Dekoreret med okkerfarvet glasur med brunsorte elementer. Sign. HAK. Udført hos Kähler, med spor af papiretiket herfra. H. 22,5. Diam. 32.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte mindre glasurafskalninger. Et andehoved med reparation på næb - senere opmodelleret.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
11 bud