Karl Isakson (f. Stockholm 1878, d. København 1922)
Nature morte med rød alpeviol, appelsin og cigaræske. Ca. 1915. Attesteret på bagsiden af Viggo Madsen og Aage Roose. Olie på lærred. 66×55.
Skitse til / variant af motiv i samlingen på Statens Museum for Kunst, København.
Litteratur: Gustaf Engwall: “Karl Isakson”, P.A. Norstedt & Söners Forlag, Stockholm 1944, nr. 150. Udstillet: “Karl Isakson Mindeudstilling”, Statens Museum for Kunst, København 1922, kat. nr. 45 (her betitlet 'Opstilling. Skitse'). Udstillet: “Karl Isakson Minnesutställning”, Stockholm, 1922, kat. nr. 96 (her betitlet 'Skiss'). Proveniens: Ernst & Vera Michaelsens Samling, København. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 714, København, 2002, kat. nr. 114. Proveniens: Dansk privatrsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020