2415/175
Nederlandsk barok form øreskål af sølv, oval form, to håndtag smedet med figurer og ansigter, korpus, graveret med bladværk, allegorier og våbenskjold. Utydelige stempler. 19. årh.s slutning. Vægt 192 g. H. 8,5 cm. L. 24 cm.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, inklusive få ridser og mærker samt reparation eller senere/grov lodning mellem skål og fod.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag