Friedensreich Hundertwasser (f. Wien 1928, d. New Zealand 2000)
“10001 nights Homo Humus come va how do you do”, 1984. Opus 860. Sign. Dunkelbunt, 6922/10002 og stemplet Venezia 22. febbraio. Serigrafi i i farver. Bladstørrelse 69,5×50. Uindrammet.
Litteratur: Koschatzky nr. 83.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 6. marts 2019