2043/807
Dansk møbeldesign
Et par safaristole med stel af bøg. Sæde, ryg og armlæn udspændt med cognacfarvet kernelæder, løse hynder med lyst skind. 1970'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle defekte syninger. Senere løse hynder.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud