Svensk rokoko kommode af Niclas Korp (mester i Stockholm 1763–1800), ikke signeret, svungen profileret plade af Kolmården kalksten, bombéformet indlagt med praquetteri af palisander og frugttræ, beslag og greb af forgyldt bronze. 18. årh.s midte. H. 83. B. 125 D. 58.
Litteratur: Torsten Sylvén, 1996: Mästernas Möbler, Stockholmsarbeten 1700–1850, s. 212–217. Købt på auktion i 2001, Bruun Rasmussen Vejle.
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk
Antikviteter, tæpper og varia, 27. februar 2019