En lille samling sølv, bestående af elastikbælte med russisk bæltespænde og fem led, prydet med niello-arbejde, kyrillisk mestermærke AP, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin, Moskva 1898–1908, lødighed 84; et par sovjetiske ørestikker prydet med niello-arbejde, delvist forgyldt; sovjetisk ring prydet med grøn sten, antagelig nefrit, et par øreclips med niello-arbejde samt armbånd med filigran-arbejde, L. 18. (7).
Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Russisk tema, 5. december 2019
13 bud