Knud Rasmussen, 20. årh.
Eigil Knuth, 20. årh.
Knud Rasmussen: Fra Grønland til Stillehavet. Kbh 1925. Med ded. fra forfat. til dronning Alexandrine. Indb. i halvbind af maroquin. + Eigil Knuth: Report on the Expedition. Kbh 1942. Med ded. fra forfat. til prins Knud. Indb. i halvbind af kalv. + 4 andre bind i forskellige indb. Alle med brugsspor. (6)
Proveniens: Hhv. Dronning Alexandrine af Danmark og Arveprins Knud af Danmark. Herefter sidstnævntes datter Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018
50 bud