2114/351
Louis XV armstol af mørkbejdset træ. Sæde og ryg med fletværk. Frankrig, ca. 1750.
Proveniens: Poul Claudius Andersen (1893–1943) og konsul Henry V. Boye (1896–1974), Gentofte.
Restaureret og kompletteret. Ét ben løst.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021
Vurdering
Hammerslag