2114/​351

Louis XV armstol af mørkbejdset træ. Sæde og ryg med fletværk. Frankrig, ca. 1750.

Proveniens: Poul Claudius Andersen (1893–1943) og konsul Henry V. Boye (1896–1974), Gentofte.

Restaureret og kompletteret. Ét ben løst.

Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK