2439/1765
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastolen”. Et par armstole af kirsebærtræ. Sædeynde betrukket med dybthæftet, rødt skind. Model 4283. Formgivet 1944. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1985 og 2001. (2)
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak.
Auktion
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
25 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||