2116/716
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Gourdformet bordlampe af lertøj dekoreret med uranglasur. Montering af messing med hamret overflade. Utydeligt signeret (overmalet bund). Udført hos Kähler. H. 38./56.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud