2048/4
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Sneklædt landskab med gående mand foran gård. Sign. H.A. Brendekilde. Olie på lærred. 79×95,5.
Behov for let overfladerensning. Krakeleringer. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag