2418/731
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Rund vase af stentøj med smal munding. Nederste del modelleret med reliefdekor. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Salto, 20736. Kgl. P. Udført 1966. H. 25,5.
Munding med et større U-formet afslag/brud, en lille del mangler.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
42 bud