2108/749
“PH-2/2”. Væglampet med S-formet nedadlysende stel og fatningshus af bruneret messing, skærme af matglas med rester af original rosa bemaling, bundskål af matglas. Udført hos Louis Poulsen, 1930erne.
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Mellemskærm mangler. Overskærm med enkelte kanthak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud