2142/​743

Dansk møbeldesign

“Bukkestol”. Et par lænestole af teak, løse hynde betrukket med blå velour. 1950–1960'erne. (2)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere skumhynder med lysblå velour. Gjorde under sædehynder er fornyet.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
5.000 DKK