2142/743
Dansk møbeldesign
“Bukkestol”. Et par lænestole af teak, løse hynde betrukket med blå velour. 1950–1960'erne. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere skumhynder med lysblå velour. Gjorde under sædehynder er fornyet.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag