A. Michelsen, Reed & Barton
Piet Hein, Reed & Barton (f. 1905, d. 1996)
Cocktail shaker samt centilitermål af sølv. Cocktailkande udført og stemplet hos A. Michelsen anno 1936. H. 23,5. Centilitermål stemplet Reed & Barton, Sterling, X155. H. 11,5. Samlet vægt 750 g. Samt et Piet Hein “Ellipse” køleæg af sølvplet L. 3. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Cocktail shaker med bule på låg og nogle hak og ujævnheder på kant, front med indgraveret monogram: “T.v.C” samt krone. Centilitermål med en lille skævhed. Køleæg med enkelte små buler og mørke mærker.