2327/924
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Sofa med armlæn og tilspidsende ben af palisander. Sæde, sider og ryg betrukket med lys uld. Bagsiden beklædt med lyst møbelstof. Model 10. Udført hos snedkermester Søren Willadsen. L. 215.
Litteratur: Mobilia 1957.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter, smuds samt nogle defekter i form af mindre huller og oprevet stof, primært ved armlæn og i siderne bagtil.
Moderne kunst og design, 4. juli 2023
Vurdering
Hammerslag