919/​4

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Kilden ved Mogenstrup”. Studie. 1888. Usigneret. Olie på lærred. 20×23.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier ,1910, nr. 138.

Studie til “Kilden ved Mogenstrup med tre portrætfigurer”. Landskabet blev påbegyndt i 1888 og de tre portrætfigurer; Sigrid Kähler (1874–1923) med sine forældre Herman August Kähler (1846–1917) og Jansine E. C. Berg (1848–1901) blev tilføjet i 1891.

Udstillet: Ordrupgaard, “L. A. Ring”, 1984 nr. 31, omtalt s.117 afbildet s. 58.

Litteratur: Peter Hertz, "Maleren L. A. Ring 1854–1933”, 1934, omtalt s. 235–236: ”Stemning har grebet ham saa stærkt, at han mod Sædvane straks har fæstet sit første Indtryk i en lille Studie til det store Billede, han vilde udføre paa Stedet, og i Aarevis har ventet med at tilføje den planlagte Figurstaffage, indtil han i den ypperlige Gruppe af den Kählerske Familie fandt netop, hvad han søgte.”

Proveniens: L. A. Rings gode ven, Amtsforvalter og maler, Alexander Wilde (1855–1929). Victor Bekmand Strand (1898–1983).

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK