Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)
“Skyer over fjeldet, Valle, Norge”, 1904. Usigneret. Olie på lærred. 46×65.
Proveniens: Arkitekt H. Hauberg. ABR auktion 630, 1997, nr. 384. afb. s. 95.
Udstillet: Harald Giersings mindeudstilling 1927, nr. 35. Stempel herfra på bagsiden.
Litteratur: L. Gottlieb s. 55.
Retoucheringer. Behov for rensning.
Moderne kunst og design, 19. februar 2019