Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær top af marmor. Formgivet 1963. Udført og stemplet hos snedkermester E. Kold Christensen. H. 65. Diam. 140.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 20–21, 112–115 og 179.
Litteratur: Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 151.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og afskalning på forkromning. Rust. Marmor med kanthak, hovedsageligt på undersiden.
Moderne kunst og design, 24. november 2020