2048/​513

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær top af marmor. Formgivet 1963. Udført og stemplet hos snedkermester E. Kold Christensen. H. 65. Diam. 140.

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 20–21, 112–115 og 179.

Litteratur: Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 151.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og afskalning på forkromning. Rust. Marmor med kanthak, hovedsageligt på undersiden.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK

38.000 DKK
36.000 DKK
34.000 DKK
(Autobud) 32.000 DKK
32.000 DKK
(Autobud) 30.000 DKK
29.000 DKK
28.000 DKK