900/​135

KIRKEORDINANSEN 1537

Ordinatio Ecclesiastica Regnorum Daniae et Norwegiae et Ducatuum [...]. Kbh: Hans Vingaard 1537. 1.udg. 12mo. Titelbladet med træsnit-ramme, på bagsiden træsnit af en biskop. To blanke blade (8, 112) mangler. Titel og sidste blade repareret, de sidste med tab af nogle få bogstaver. Indb. i 1700-tals marmoreret hellæder, rødt helsnit. med kronet monogram på ryggen.

Kirkeordinansen 1537 er den danske reformationskirkes “grundlov” og første regelsæt for præsterne skrevet af Johannes Bugenhagen. Den forelå 1537 i en latinsk udgave, 1539 i en dansk og udkom så i 1542. Kirkeordinansen blev afløst af Danske Lov (1683).

LN 196, Thesaurus #62.

Proveniens: Rosenørn-Lehn, Orebygaard, aukt. 1939 til Peter Jensen. Hans aukt. #26. Derefter Rosenkilde & Bagger, kat. 146 #325, Ballhausen #196. Herefter bogsamler og æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK