I. E. C. Rasmussen (b. Ærøskøbing 1841, d. The Atlantic Ocean 1893)
En grønlandsk fanger på ski på vej mod sit bytte, der allerede er taget af en rovfugl. Sign. C. Rasmussen 1873. Olie på lærred. 55×94.
Selected paintings, 6 December 2006