900/​50

Johann Salomon Wahl (f. Chemnitz 1689, d. København 1765)

Portræt af Christian VI (1699–1746) i trekvart figur iført rustning samt bærende Elefantordenen. Under kongekronen forneden t.v. inskription: "Christian 6th. King of Denmark. Anno 1732. Usigneret. Olie på lærred. 140×110. Samtidig engelsk udskåren, forgyldt ramme.

Proveniens: Den 2 Marquis af Bredalbanes samling. Etiket på bagsiden med følgende oplysninger: “Brought to Taymouth Castle, From the Marquis of Breadalbane's Apartments at Holyrood Castle May 16 1860”. Maleriet var bergenet for en engelsk samling. Det er måske også derfor, at teksten på maleriet er på engelsk. John Campbell, 2nd Marquess af Breadalbane (1796–1862), var en skotsk adelsmand og liberal politiker.

Bruun Rasmussen auktion 63, 1955 nr. 115, afb. s. 53. Her erhvervet af nuværende ejers familie. Hidrørende fra en dansk herregård.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK