836/​59

Wenzel Tornøe (f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907)

“En Sypige. Pintsemorgen”. Sign. Venzel Tornøe 1882. Olie på lærred. 79×70.

Udstillet: Charlottenborg 1882 nr. 263.

Proveniens: Kunsthandler E. Henriques (1882).

Den trætte sypige, der efter en lang nats arbejde er faldet i søvn pinsemorgen, er Tornøes mest kendte motiv. Det findes da også i flere udgaver, således har Bruun Rasmussen Kuntauktioner alene handlet mindst 3 varianter: Et større udateret oliebillede på lærred (64×54), et mindre udateret oliebillede på træ (39×35) samt en vandfarve dateret 1883 (27×23) - alle udført med små variationer i motivet. På Randers Kunstmuseum findes yderligere et oliebillede, som måler 40×36 og er skænket museet tilbage i 1893. Maleriet, der nu er til salg, er således den største version af de her nævnte.

Motivet slår en socialrealistisk tone an med den unge syerske, der har kæmpet hele natten på sit loftskammer i petroleumslampens skær med at få bestillingen fra en velhavende frue klar. Men motivet er pittoresk og syersken en smuk ung model - så her er ikke tale om et realistisk kig ind i datidens virkelige systuer.

Malerier, skulpturer og bøger, 27. november 2012

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK