1951/898
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“3/2”. Pendel med fatningshus og løst medfølgende baldakin af bruneret messing. Skærme af gul matglas, skærmholder stemplet “Patented”, “P.H.-2”. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne.
Underskærm mangler. Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag
18 bud