1812/​927

Dansk snedkermester

Tre-personers sofa med svungen ryg, betrukket med grønt uld, seksbenet stel af mørkbejdset bøg og mahogni. 1940'erne. L. 205.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere betræk. Manglende sprosser mellem forben.

Moderne kunst og design, 20. marts 2018

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK