1812/927
Dansk snedkermester
Tre-personers sofa med svungen ryg, betrukket med grønt uld, seksbenet stel af mørkbejdset bøg og mahogni. 1940'erne. L. 205.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere betræk. Manglende sprosser mellem forben.
Moderne kunst og design, 20. marts 2018
Vurdering
Hammerslag