737/363
Kay Bojesen og Magnus Stephensen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Børnemøbler af lakeret bøgetræ bestående af vendbart bord med tilhørende ret samt to vendbare stole med variabel sædehøjde. Bord H. 46. L. 42. B. 41. Stole H. 36. B. 35. D. 30. (3)
Udviklet i sidste halvdel af 1930'erne.
Kraftig brugsslitage. Ridser og mærker. Slidt på front af rat, sæde og sider. Lakering med afskalninger. En smule løs i enkelte samlinger.
Moderne kunst og design, 11. september 2007
Vurdering
Hammerslag