2110/980
Skønvirke vase af lertøj, dekoreret med rødbrun glasur med grønne elementer, hanke modelleret i form af påfuglehoveder. Ej mærket. 20. årh.s begyndelse. H. 14.
Overfladeridser og krakeleringer. Mindre afslag på det ene hank.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag