2414/​2000

Søren S. Buxlund

Lommeur i dobbeltkasse af sølv. Spindelgang og nøgleoptræk. Skive af sølv med blåanløbne stålvisere. Værk signeret “Sör S. Buxlund Aarhuus”. Unummereret. Begge kasser af sølv. Ø 45/53 mm. 1750–60'erne.

Søren S. Buxlund (1721/25–1805) udlærtes hos N. E. Ziegenhirt fra 1741 i København. Ziegenhirt var Københavns Umagerlaugs første oldermand. Buxlund opnåede borgerskab i Århus i 1751. Litt.: Ingvordsen, Jens: Urmagere i Danmark før år 1900.

To senere nøgler medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret kan ikke trækkes op. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Senere visere.

Armbåndsure, 3. april 2024

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK