838/​30

Erhvervet af Statens Museum for Kunst i februar 2013.

“En Fart til Charlottenlund. Dampskibet ”Caledonia“ kommer en Lystbaad imøde”. 1824. Usigneret. Olie på lærred. Cirkulær billedflade diam. 42. 44×44. Samtidig ramme.

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 326, omtalt s. 216–217, afb. s. 219.

Litteratur: Herman Madsen: “200 danske malere og deres værker”, 1946 s. 76. Henrik Bramsen: “Danske Marinemalere”, 1962 s. 51. Kasper Monrad og Peter Michael Hornung, “C. W. Eckersberg - dansk malerkunsts fader”, 2005, omtalt s. 230, afb. s. 231.

Proveniens: Dronning Caroline Amalies samling, dennes dødsboauktion 1882 nr. 30. Geheimeetatsraad Liebes samling. Højesteretsadvokat C. Liebes samling (1898). Direktør Hans Tobiesens samlinger, dennes auktioner, del I, Winkel & Magnussen 382, 1953 nr. 592, afb. s. 121, her solgt for 11.100 kr.

Eckersberg skriver i sin dagbog d. 3. oktober 1824: “Imodtaget 50 Rbdr. for et lidet Søestykke forrest, en fart til Charlottenlund af H. H. Prindsesse Caroline Amalie”.

Emil Hannover nævner værket i “Maleren C. W. Eckersberg”, 1898 s. 216–217: “Der er dernæst det smukt komponerede, cirkelrunde Billed ”En Fart til Charlottenlund“ med Sejlbaaden, der er ved at blive indhentet af Dampskibet ”Caledonia“. Den kommer stævnende frem mod Beskueren, der er den saa nær, at Passagerernes morsomme og livfulde Grupper ombord skelnes med fuldstændig Tydelighed”.

Der eksisterer en tegnet studie til billedet her fra 1822, som befinder sig på Statens Museum for Kunst. Dampskibet “Caledonia” ses ikke på tegningen, men er med på maleriet. “Caledonia” var det første danske dampskib, som sejlede i danske farvande fra 1819. Hver søndag gik turen tre gange til Charlottenlund.

Det lidt specielle cirkelrunde format brugte Eckersberg flere gange til sine skibsbilleder i 1820'erne. I “C. W. Eckersberg - dansk malerkunsts fader” s. 230 foreslår Kasper Monrad og Peter Michael Hornung at Eckersberg har villet give indtryk af, at motivet var som set gennem en søkikkert.

Malerier og tegninger, 26. februar 2013

Vur­dering

1.000.000–1.500.000 DKK

Hammerslag

1.500.000 DKK