1312/1632
Fransk kaminur af forgyldt bronze rigt støbt med ornamentik og ranker, ved urhus ung kvinde ved trone, hvidemaljeret urskive med romertal. 19.-20. årh. H. 45.
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Krakeleringer på skiven. Pendul. Optræksnøgle medfølger ikke.
Varia, 21. marts 2013
Vurdering
Hammerslag
19 bud