Theude Grönland (f. Altona 1817, d. Berlin 1876)
Blomstrende lyserøde pæoner. Sign. Th. Grönland. Olie på papir monteret på malepap. 21×26,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 883, 2018 nr. 248.
Retoucheringer. Mindre huller i hjørner. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
20 bud